Search results
Википедија на српском језику (такође и српска Википедија, СВП) верзија је Википедије, слободне енциклопедије, на српском језику која је настала 16. фебруара 2003. године.
Vikipedija na srpskom jeziku koristi i specijalne oznake (tagove) za reči koje ne treba da menjaju pismo (imena na drugim jezicima, citati, itd). Specijalne oznake koje se koriste za sprečavanje transliteracije su:
Wikipedia na srpskom jeziku (srpski: Википедија на српском језику) jest verzija Wikipedije, slobodne internetske enciklopedije u vlasništvu Zadužbine Wikimedia, na srpskom jeziku. Počela je sa radom 16. februara 2003. godine. Dana 20. novembra 2009. godine dosegla je 100.000 članaka.
- Varijante
- Zajednica
- Automatski Uneti Članci
- Spoljašnje Veze
U srpskom jeziku postoje 4 varijante koje imaju jednaka prava. Srpski jezik koristi dva alfabeta, ćirilicu i latinicu, kao i dva "dijalekta", ekavicu i ijekavicu. Kombinacijom dijalekata i alfabeta dobijaju se 4 varijante (ćirilica-ekavica, ćirilica-ijekavica, latinica-ekavica i latinica-ijekavica). Kada je vikipedija na srpskom jeziku osnovana, ko...
Od 15. februara 2005. godine članovi Srpske viki-zajednice imaju redovne sastanke u Beogradu (jednom nedeljno). Sastanci su se u početku održavali po restoranima i parkovima, a sada se održavaju u Domu omladine koji Vikipediji na srpskom jeziku daje besplatno prostor. Lokalni ogranak Vikimedije za Srbiju i Crnu Goru je osnovan 3. decembra 2005. god...
Kada je 2006. godine automatski uz pomoć bota korisnika Miloša Rančića uneto oko 10,000 članaka o francuskim opštinama, javio se problem u zajednici zbog neslaganja velikog broja članova sa tim procesom. Problem je u tome što je većina naslova članaka na francuskom, a njihov zivorad je išao dosta sporo. Polako se, naporom nekih korisnika koji znaju...
Vikimedija Srbije Arhivirano 2007-02-12 na Wayback Machine-uБесплатна Google услуга која одмах преводи речи, фразе и веб-странице са енглеског на преко 100 других језика и обратно.
Srpska wikipedija koristi i posebne oznake (tagove), - {reč}-, za riječi koje ne trebaju mijenjati pismo i govor (imena na drugim jezicima, navodi, itd.). Transliteracija iz ćirilice u latinicu funkcionira, dok je ekavsko-ijekavska inačica mnogo složenija i njena primjena još uvijek nije završena.
Jan 15, 2021 · „Čak ni u najluđim snovima - a ja jesam sanjar", kaže u razgovoru za BBC na srpskom Lari Sanger, koosnivač najveće internet enciklopedije na svetu koja 15. januara 2021. slavi 20. rođendan.