1. Aug 29, 1999 · Alexandru Măţan, 25, from Romania Columbus Crew, since 2020 Attacking Midfield Market value: €4.00m * Aug 29, 1999 in Galați, Romania

Alexandru Matan, 23, from Romania Columbus Crew, since 2020...

• Stats 2023

Stats of Alexandru Matan . This page contains information...

2. Alexandru Irinel Mățan (Romanian pronunciation: [alekˈsandru məˈt͡san]; born 29 August 1999) is a Romanian professional footballer who plays as an attacking midfielder or winger for Major League Soccer club Columbus Crew.

3. Sep 1, 2024 · După pasa de gol din minutul 90+2 (la scorul de 1-1) din finala Leagues Cup câștigată acum o săptămână, Columbus Crew - Los Angeles FC 3-1, Alex Mățan a recidivat în MLS în noaptea de sâmbătă spre duminică.

4. Mar 7, 2024 · Alexandru Mățan, erou pentru Columbus Crew în Champions League. Mățan a fost introdus pe teren în minutul 78 și a avut o contribuție deosebit de importantă la unica reușită a meciului. La ultima fază, în minutul 90+6, românul a primit o minge la marginea careului și a șutat spre colțul lung.

5. Dec 13, 2023 · Alexandru Mățan (24 de ani), care și-a trecut recent în palmares primul titlu de campion, cel al MLS, cu Columbus Crew, va încheia anul 2023 în forță. Internaționalul român a marcat două goluri și și-a trecut în cont și 12 pase decisive în cele 37 de partide bifate pentru Columbus.

6. Dec 13, 2023 · După ce a revenit în țară, Mățan a răspuns la o serie de întrebări direct de pe aeroportul din Otopeni. Acesta a dezvăluit faptul că și-ar dori să reprezinte România la EURO 2024, dar că este convins că trebuie să „tragă tare”, pentru a obține această convocare.

7. Dec 3, 2023 · Alex Mățan, produs al Academiei Hagi, va juca finala MLS împotriva celor de Los Angeles FC, câștigătoarea Conferinţei de Vest. Aceștia au trecut cu 2-0 de campioana en titre, Houston Dynamo, prin golurile marcate de Ryan Hollingshead (44) şi Franco Escobar (80).